Esenciálne oleje
Esenciálne oleje sú veľmi obľúbenou zložkou v prírodnej kozmetike. Dokážu ti zlepšiť náladu a navodiť dobrý pocit už len po privoňaní k ich vôni a zároveň pomôcť zmierniť príznaky rôznych ochorení.
Čo sú esenciálne oleje?
Esenciálne oleje sú koncentrované rastlinné výťažky. Dodávajú rastlinám ich charakteristickú vôňu a chuť a zohrávajú dôležitú úlohu v biochémii rastlín, priťahujú opeľovače a pomáhajú rastlinám udržiavať ich zdravie. Esenciálne oleje obsahujú väčšie množstvo účinných látok a majú často oveľa silnejšiu vôňu ako rastliny, z ktorých pochádzajú. Súvisí to s množstvom rastlinnej hmoty potrebnej na výrobu esenciálneho oleja. Ich sila spočíva v harmonizácii, stimulácii, podpore a posilnení organizmu.
Ako sa získavajú esenciálne oleje?
Získavajú sa z rastlín a rastlinných častí šetrnými metódami ako destilácia vodnou parou alebo lisovaním za studena.
Parná destilácia
Parná destilácia je najbežnejšou metódou získavania esenciálnych olejov. Pri parnej destilácii sa para prepúšťa cez vrstvy rastlín, na ktorej sa zachytávajú molekuly esencií. Para sa potom kondenzuje prostredníctvom chladiaceho procesu. Pri tomto procese vzniká esenciálny olej, ktorý obsahuje molekuly rozpustné v oleji, a hydrolát, ktorý obsahuje molekuly rozpustné vo vode.
Lisovanie za studena
Proces lisovania za studena sa používa na extrakciu esenciálnych olejov z citrusových plodov. Ide o mechanické lisovanie, pomocou ktorého sa zo šupky ovocia uvoľňujú oleje. Pri expresii nedochádza k zahrievaniu, preto sa chemické zloženie citrusových esenciálnych olejov tepelne nemení.
Superkritická fluidná extrakcia
Pri superkritickej fluidnej extrakcii sa ako rozpúšťadlo používa superkritický oxid uhličitý. Jeho pridaním a odstránením sa získa vysokokvalitný extrakt, ktorý je veľmi blízky zloženiu prírodnej suroviny.
Aké sú účinky esenciálnych olejov?
Každý esenciálny olej má jedinečné zloženie chemických látok a tieto rozdiely ovplyvňujú vôňu, vstrebávanie a účinky na organizmus. Účinné látky sa do tela dostanú nielen inhaláciou, ale aj pridaním esenciálnych olejov do nosného oleja a ich vmasírovaním do pokožky. Keďže esenciálne oleje sú veľmi silné, používajú sa len malé množstvá, zvyčajne len niekoľko kvapiek.
Antiseptický a antibakteriálny:
čajovník, citrón, citrónová tráva, levanduľa, bergamot, benzoin, grapefruit, šalvia lekárska, šalvia muškátová, kadidlo, pačuli, mäta prieporná, santalové drevo, Ylang Ylang
Protizápalový:
rozmarín, harmanček, cédrové drevo, levanduľa, citrónová tráva, grapefruit, pačuli, šalvia lekárska, šalvia muškátová
Chráni pokožku, podporuje obnovu a regeneráciu buniek:
rozmarín, levanduľa, geránium, palmarosa, kadidlo, santalové drevo, vetiver, pačuli
Sťahujúci:
kadidlo, levanduľa, benzoin, rozmarín, palmarosa, pomaranč
Proti lupinám:
pačuli, mäta prieporná, cédrové drevo, kadidlo, citrón
Hydratačný a zvláčňujúci:
santalové drevo, levanduľa, palmarosa, harmanček, kadidlo, benzoin, pačuli, Ylang Ylang

Povzdbudzujuci a osviežujúci:
Bojuje proti príznakom starnutia:
kadidlo, santalové drevo, levanduľa geránium, palmarosa, pomaranč
Reguluje tvorbu kožného mazu:
levanduľa, cédrové drevo, santalové drevo, geránium, palmarosa, Ylang Ylang, šalvia lekárska, šalvia muškátová, bergamot, citrónová tráva, citrón
Vyrovnávajúci a upokojujúci:
Ylang Ylang, levanduľa, bergamot, santalové drevo, kadidlo, mäta prieporná, geránium, kadidlo
Uľavuje pri bolesti:
Pomáha zmierniť stres a úzkosť:
benzoin, cédrové drevo, citrón, citrónová tráva, grapefruit, mäta prieporná, pačuli, vetiver